Richard Robson Brettell Margaret M. McDermott Distinguished Chair of Art and Aesthetic Studies
R. David Edmunds Anne Stark Watson and Chester Watson History Professor
Dennis M. Kratz Ignacy and Celina Rockover Professor
Thomas E. Linehan* Arts and Humanities Distinguished Chair
Enric F. Madriguera Russell Cleveland Professor in Guitar Studies
Roger F. Malina Arts and Technology Distinguished Chair
Mihai Nadin* Ashbel Smith Professor
Zsuzsanna Ozsvath Leah and Paul Lewis Chair of Holocaust Studies
|
David Patterson Hillel A. Feinberg Chair in Holocaust Studies
Rene Prieto Arts and Humanities Chair
Stephen G. Rabe Ashbel Smith Professor
Robert Xavier Rodríguez Chair of Art and Aesthetic Studies
Nils H. Roemer Stan and Barbara Rabin Professor in Holocaust Studies
Rainer Schulte Katherine R. Cecil Professor in Foreign Languages
Frederick Turner Founders Professor
*Investiture Ceremony to be held at a later date
|
Thomas F. Campbell Sara T. Martineau Professor at the Callier Center
Sandra Bond Chapman Dee Wyly Distinguished University Chair for BrainHealth
John Hart, Jr. Jane and Bud Smith Distinguished Chair
Susan W. Jerger Ashbel Smith Professor
Aage R. Møller Margaret Fonde Jonsson Professor
Bert S. Moore Aage and Margareta MØller Distinguished Professor
Alice J. O’Toole* Aage and Margareta Møller Professor
|
Margaret Tresch Owen Robinson Family Professor
Denise C. Park* Distinguished University Chair
Ross Joseph Roeser Howard B. and Lois C. Wolf Professor for Pediatric Hearing
Michael D. Rugg Distinguished Chair
Emily A. Tobey Nelle C. Johnston Chair in Communication Disorders in Children
Marion K. Underwood Ashbel Smith Professor
*Investiture Ceremony to be held at a later date
|
Naofal Al-Dhahir Erik Jonsson Distinguished Professor
Farokh Bastani Excellence in Education Chair
Yves Chabal** Texas Instruments Distinguished University Chair in Nanoelectronics
R. Chandrasekaran Ashbel Smith Professor
Yun Chiu Erik Jonsson Distinguished Professor
David E. Daniel Eugene McDermott Distinguished University Chair of Leadership
Massimo Fischetti Texas Instruments Distinguished Chair in Nanoelectronics
Gopal Gupta Erik Jonsson Chair
John H. L. Hansen Distinguished Chair in Telecommunications
Julia W. P. Hsu Texas Instruments Distinguished Chair in Nanoelectronics
Philipos Loizou Cecil H. and Ida Green Professor in Systems Biology Science
Hongbing Lu Louis Beecherl, Jr. Chair
|
Dongsheng Ma Erik Jonsson Distinguished Chair
Aria Nosratinia Erik Jonsson Distinguished Professor
Kenneth K. O** Texas Instruments Distinguished Chair
Mario A. Rotea Erik Jonsson Chair
Mark Spong** Lars Magnus Ericsson Chair in Electrical Engineering & Excellence in Education Chair
Hal Sudborough Founders Professor
Bhavani Thuraisingham Louis Beecherl, Jr. Distinguished Professor
Mathukumalli Vidyasagar Cecil H. and Ida Green Chair in Systems Biology Science
Robert Milo Wallace Erik Jonsson Distinguished Chair
Stephen Yurkovich Louis Beecherl, Jr. Distinguished Chair
**Previously Invested
|
Ray H. Baughman* Robert A. Welch Distinguished Chair in Chemistry
Bruce Gnade Distinguished Chair in Microelectronics
Roderick A. Heelis* Distinguished Chair in Natural Sciences and Mathematics
Russell Hulse* Regental Professor
George A. McMechan Ida Green Professor
Bruce M. Novak Distinguished Chair in Natural Sciences and Mathematics
|
A. Dean Sherry Cecil H. and Ida Green Distinguished Chair in Systems Biology Science
Dennis W. Smith, Jr. Robert A. Welch Distinguished Chair in Chemistry
Hobson Wildenthal Cecil H. Green Distinguished Chair of Academic Leadership
Li Zhang** Cecil H. and Ida Green Distinguished Chair in Systems Biology Science
Michael Q. Zhang Cecil H. and Ida Green Distinguished Chair in Systems Biology Science
*Investiture Ceremony to be held at a later date
**Previously Invested
|